Lamphun'da gezilecek 9 yer Lanna ülkesinin cazibesi bir kez ziyaret etmelisin

6,119'u okuyun

Önerilen 9 Lamphun'a Seyahat 2564 Sanat ve kültürün cazibesiyle dolu Lanna ülkesi Old chedi, Lanna art, imkanınız varsa bir kez ziyaret etmelisiniz.

Lamphun, kuzeyde Chiang Mai'den uzak olmayan küçük bir eyalettir. Lanna Krallığı'ndaki başka bir şehir, ilginç tarihi hikayelerle dolu eski bir şehir. Şu anda Lamphun, turizmde sanat ve kültür açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Turistik yerler ve tapınaklar var. eski pagoda Enfes desenlerle otantik Lanna sanatı. Üstelik uzun süredir biriken el sanatları yok dok ipek gibi ünlü ürünler haline geldi. bugün Lamphun'da gezilecek 9 yeri derledi. Lanna ülkesinin cazibesi Bunu bir kez deneyimlemelisiniz. Birbirimizden ayrılalım. Check-in yapmak için takip edilecek nereler var? Gidip görelim.

1. Wat Phra That Haripunchai Woramahawihan

Wat Phra That Haripunchai Woramahawihan, Lamphun'un merkezinde yer almaktadır. Haripunchai olan Phra var Antik çağlardan beri Lanna'da önemli bir sığınak olmuştur. 1651 yılında inşa edilmiştir ve aynı zamanda Horoz'un doğum yılının bir kalıntısıdır. Buda resmi büyük olmasa da orantılı bir şekil ile inşa edilmiştir. ve güneş ışığını yansıtan altın jango ile güzel, kalıntıları olağanüstü görünmeye itiyor diğer tapınaklar arasında Ayrıca tapınağın içinde birçok eserin sergilendiği bir müze bulunmaktadır. Ayrıca 6. kameri ayın dolunay gününde, her yıl Buda'nın kalıntılarına tapınmak ve yıkanmak için bir tören düzenlenecektir.

Adres : Chaimongkol Yolu (Lamphun Şehir Merkezi), Nai Mueang Bucağı, Mueang Lamphun Bölgesi, Lamphun Eyaleti

Çalışma saatleri - kapanış : Her gün 07.00 - 18.00 saatleri arasında.

Telefon numarası : 053-563-612

İnternet sitesi : -

Facebook : facebook.com/Wat Phra That Haripunchai Woramahawihan, Lamphun Eyaleti

2. Hariphunchai Ulusal Müzesi

Hariphunchai Ulusal Müzesi Wat Phra That Hariphunchai'nin karşısında yer almaktadır. Müzenin içinde 3 odaya bölünmüş antikalar sergileniyor: büyük bir sergi odası. Eski Haripunchai dönemi olan 3 döneme ait nesnelerin sergilendiği binanın üst katındaki uzun salondur. Hariphunchai dönemi ve Lanna dönemi, Buda resimleri, Buda başları, baskılar ve devalar, vb., halk sanatı ve oyma ahşap sergileyen bir oda. Büyük binanın üst katından bağlanan bir salonu olan küçük tek katlı bir binada küçük bir sergi odasıdır. Sergilenen nesneler, ev aletleri gibi yerel bilgeliği ifade eden Lanna Rattanakosin dönemi sanatıdır. dövme aracı dokuma aletleri halk enstrümanı Phan çiçekleri, Chian Mak, vb. ve taş yazı odası. Binanın zemin katında açık hava salonudur. Haripunchai dönemine ait yazıtları sergileyin 17. Budist yüzyıl ve Lanna taş yazıtları civarında 20. yüzyıl Budist dönemi sonrası

Adres : 122 Inthayongyot Yolu, Nai Mueang Bucağı, Mueang Lamphun Bölgesi, Lamphun Eyaleti

Çalışma Saatleri - Kapanış : Her gün 09.00:16.00 - XNUMX:XNUMX (Pazartesi, Salı ve resmi tatil günlerinde kapalıdır)

Telefon numarası : 053-511-186

web sitesi: www.virtualmuseum.finearts.go.th

Facebook : facebook.com/Ulusal Müze Haripunchai Lamphun

3. Mae Ping Ulusal Parkı

Mae Ping Ulusal Parkı Chiang Mai, Lamphun ve Tak olmak üzere 3 ilden oluşan bir alanı kapsıyor. Doğal kaynaklar, ormanlar ve yaban hayatı açısından zengin bir ormandır. Uzun ve karmaşık dağ sıraları vardır. Büyük ve küçük düzinelerce dere, başlıcaları olan Huai Mae Haad, Huai Mae Ko ve güzel doğal manzara, özellikle Bhumibol Baraj Rezervuarı'nın kuzeyinde, Ping Nehri'nin sol kıyısında bulunan ormanlık alandan geçer. Çok güzel bir şelale olan Koh Luang Şelalesi gibi gezilecek yerler var. 7 seviyeden büyük bir zümrüt havuza inen kireçtaşı dağ sıralarından akan Mae Ko deresinden gelen Kaeng Ko, Bhumibol Baraj Rezervuarı ve yaprak döken dipterocarp ormanları ve karışık ormanların ortasında geniş bir doğal otlak olan Thung Kik'in bir parçasıdır. Doğa parkurları ve kuş gözlemciliği de vardır. ağaçkakan vb. gibi kolayca görülebilen kuşlar hangileridir?

Adres : Mae Lan Subdistrict, Li Bölgesi, Lamphun Eyaleti

Çalışma saatleri - kapanış : Her gün 08.00 - 16.00 saatleri arasında.

Telefon numarası : 052-030-380

İnternet sitesi : -

Facebook : facebook.com/Mae Ping Ulusal Parkı - Mae Ping Ulusal Parkı

4. Wat Phra Phutthabat Tak Pha

Wat Phra Phutthabat Tak Pha Lamphun Eyaletinin önemli bir kutsal alanıdır. Doi Mon Chang ve Doi Kruea arasında yer almaktadır. Cüppenin kurutulduğu alana oturmaya gelen Lord Buddha'nın ayak izi olarak kabul edilir. Kayanın üzerinde, kuruyan cübbe izi olduğuna inanılan bir ızgara izi var. Tapınağın arkasındaki tepede bir çedi inşa edildi. Phra That Doi Suthep ve Phra That Haripunchai'den sanatın bir karışımı olan Dağın eteğinde Mon Doi ve Phrabat Tak Pha Tapınağı'ndaki chedi'yi birbirine bağlayan 469 basamaklı Naga merdiveni vardır. Şu anda, araba, Lord Buddha'nın cesedinin yakıldığı gün olan sekizinci kameri ayın sekizinci azalan ayı olan Atami Bucha gününde yetiştirilebilir. Tapınakta her yıl Buda'nın ayaklarını yıkama geleneği vardır.

Adres : 279 Köy No. 6, Ban Phrabat, Makok Bucağı, Pa Sang Bölgesi, Lamphun Eyaleti

Açılış saatleri - kapanış: her gün

Telefon numarası : 053-005-200

web sitesi: www.phrabat.com

Facebook : facebook.com/Wat Phra Phutthabat Tak Pha

5. Wat Phra Yuen

Wat Phra Yuen, Lamphun'daki bir başka antik tapınak aslen adlandırılmış Wat Pruit Mahasathan Önemli bir antik chedi var, Phra Yuen Chedi. Bir Burma sanatıdır.Mondop tarzı.Üst pagoda beş tepeden oluşur. başkan olarak çan şeklinde bir chedi ve küçük bir yuvarlak chedi ile Bagan'daki Ananda Chedi'ye benzer ve Wat Pa Sak pagodası Chiang Rai Çok güzel bir pagodadır.

Adres : 1 Ban Phra Yuen, Köy No. 1, Wiang Yong Bucağı, Mueang Lamphun Bölgesi, Lamphun

Açılış saatleri - kapanış: her gün

Telefon numarası : 053-530-755 , 097-919-2514

İnternet sitesi : -

Facebook : facebook.com/Wat Phra Yuen, Lamphun Eyaleti

6. Kruba Sriwichai Anıtı

Kruba Sriwichai Anıtı Doi Ti'nin eteklerinde yer almaktadır. Wat Doi Ti Tapınağı, Pa Sak Sub-bölgesi, Lamphun şehrine yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta, Chiang Mai-Lampang Yolu boyunca Phra Kruba Srivichai, Lanna Thai'nin geliştiricisi olan bir keşiş. Lanna halkı için sonsuz zihinsel ve kalıcı nesneler geliştirmek 2421-2481 yılları arasında yaşadı.Eski ikametgahı Lamphun halkının büyük gururu olan Li Bölgesi, Ban Mae Tuen'deydi. Bu şehir, Lanna'nın büyük azizinin doğum yeridir.

Adres : Doi Ti Kavşağı, Chiang Mai-Lampang Yolu Mueang Lamphun Bölgesi, Lamphun Eyaleti

Açılış saatleri - kapanış: her gün

Telefon numarası : 053-248-604 , 053-248-607, 053-302-500

İnternet sitesi : -

Facebook : -

7. Çamthewi Tapınağı

Wat Cham Thewi veya yerel halkın Wat Ku Kut dediği şey önemli bir antik tapınaktır. Lanna Thai döneminden beri tarihi açısından önemli ve taş yazıtlarda bulunan arkeoloji kanıtları, Kraliçe Chamadevi'nin kraliyet oğlunun olduğuna inanmaktadır. Büyük Pagoda Ve Kral Anantayot bu tapınağın ölünün yakılması için yapılmasını emretti. o zaman lütfen yap Kare çedi altınla kaplı bir tepeye sahiptir ve denir Suwanchangkoti Suwanchangkoti Pagodası veya Chamadevi Pagodası kare bir pagoda Hindistan'da Bodhgaya Her iki yanda kutsama verme duruşunda duran bir Buda imgesi katmanı vardır.Lop Buri sanatının kutsama verme duruşunda duran bir Buda imgesi vardır. Dört tarafı kemerde, her iki tarafında 15 muska, toplam 60 muska.Çedinin içinde Nakhon Haripunchai'nin ilk kralı Kraliçe Jamthewi'nin külleri bulunur. Hangi günler sonra kaşarın tepesi kırıldı. Köylüler bu nedenle ona Ku Kut Chedi diyorlar. Bunun resmi adı Suwan Changkot Pagoda'dır. bu pagoda Haripunchai sanatında önemli bir mimari üslup olarak kabul edilir.

Adres : Chamthewi Yolu, Nai Mueang Bucağı, Mueang Lamphun Bölgesi, Lamphun Eyaleti

Çalışma saatleri - kapanış : Her gün 08.00 - 17.00 saatleri arasında.

Telefon numarası : -

İnternet sitesi : -

Facebook : -

8. Wat Phra Phutthabat Huai Tom

Wat Phra Phutthabat Huai Tom Li Bölgesi'ndeki en büyük tapınaktır ve aynı zamanda Pak Nyaw halkının köy tapınağıdır. Tapınağın girişinde Phra Kruba Chaiwongsa'nın bir anıtı var. Lanna kimliği ile iç mekan benzersiz ve güzel. Laterit çukurlarından çıkarılan lateritten yapılmıştır. tapınağın arkası Önemli yerler şunları içerir: Viharn Phra Muang Kaew kalıntıların güzelce dekore edildiği yer Luang Pu Kruba Chaiwongsa Phatthana'nın fiziğini içeren bir yer.

Adres : 8 Nolu Köy, Na Sai Bucağı, Lamphun Eyaleti, Li Bölgesi

Açılış saatleri - kapanış: her gün

Telefon numarası : 093-194-8577

İnternet sitesi : -

Facebook : facebook.com/pagoda Wat Phra Phutthabat Huai Tom, Li Bölgesi, Lamphun Eyaleti

9. Wat Phra That Doi Wiang

Wat Phra That Doi Wiang Tarihine göre, Lamphun hükümdarı Phra Nang Chamadewi Pathom'un saltanatına tekabül eden MS 1220'de inşa edildiği varsayılmaktadır. yapraklar Khun Luang Palawi Ja'ya söyler burada bir sınır şehri olan bir şehir kurmaya geldi ve dağda bir tapınak inşa etti Daha sonra, bir orman yangını şiddetlendi, sadece bir chedi ve küçük bir pavyon kaldı.Tapınakta ayrıca 3 eski Buda heykeli daha var, bunlardan ilki 29 inç kucak genişliğine sahip, bastırılmış Mara duruşunda bronz bir Buda resmi. Köylülerin başı dertte, bu yüzden yağmur istemek için bu heykeli geçit törenine getirdiler, görünüşe göre yağmur yağdı. Bu nedenle, köylüler bu muskayı, 99 inç kucak genişliğine sahip ikinci Buda resmi olan ve pavyonda yer alan Phra Chao Sai Fon olarak adlandırmak için birleştiler. 89 inç genişliğindeki üçüncü görüntü, dağın eteğinde yer almaktadır. Her ikisinin de içi laterit, dışı sıvalıdır. Keşfedildiğinde, bir baş toprak kalmamış, bu yüzden köylüler onu aramış. Dağın en üst katı olan "Phra Chao Dam Din", Chedi That Doi Wiang'ın yeridir ve her yıl 8. kameri ayın azalan ayının 7. gününde, kalıntıları yıkamak için bir gelenek vardır.

Adres : Köy No. 9, Banthi Bucağı, Banthi Bölgesi, Lamphun Eyaleti

Açılış saatleri - kapanış: her gün

Telefon numarası : 081-950-9195

İnternet sitesi : -

Facebook : -

İşte dostlarımız için bir araya getirdiğimiz Lamphun'da gezilecek 9 yer. Lamphun'da hala ziyaret etmek, yemek yemek ve deneyimlemenizi beklemek için birçok ilginç yer olduğunu söylememe izin verin. Kesinlikle tekrar seyahat etmek için geri dönmek isteyene kadar bağımlısı olacağınızı garanti ederim.
"สถาน ที่ ท่องเที่ยว"